Archiv – Niederdeutsche Bühne Cuxhaven

Archiv

2024 (4)
  • Saison 2024/2025
    Saison-Start 2024:Unser erstes Stück hat als Jubiläumsstück am Samstag, 21.09., um 19 Uhr, Vorpremiere für geladene Gäste. Der offizielle Start ist dann mit der Premiere am Donnerstag, 26.09., um 20 Uhr im Stadttheater Cuxhaven. Mittlerweile haben auch die Proben begonnen. Hier ein erster Eindruck:
  • Wir suchen Dich!
    Du hast Spaß daran, in andere Rollen zu schlüpfen? Du freust Dich darauf, spannende Stücke auf die Bühne zu bringen? Du hast knapp vier Monate im Jahr Zeit? Dann suchen wir Dich!
  • Termine, Termine, Termine
    Wichtige Termine unserer Bühne auf einen Blick
  • Zum stillen Gedenken & unvergessen
2023 (1)
  • Newsletter
    Die Niederdeutsche Bühne Cuxhaven Döser Speeldeel von 1924 e. V. hat jetzt einen Newsletter für Sie!

Chronik der Niederdeutschen Bühne Cuxhaven Döser Speeldeel von 1924 e. V.

01.12.1924 Gründung „Arbeitsgemeinschaft Döse“

Bühnenleiter Hans Grube

Stücke
Gevatter Tod

Truge Leew

Cilly Cors

Rotkäppchen

1925

Stücke Othellos Erfolg

Leege Lüüd

Georg Meter

Kramer Kray

Bahnmeester Dood

1926

1927 Umbenennung in Döser Speeldeel

Stücke
Georg Meter

De Verschriewung

Tante Greten

Bahnmeester Dood

Kramer Kray

1928

Bühnenleiter Bernhard Oelkers

Spielstätte Vereinshaus Friedrich-Carl-Straße

Stücke
Auf Brautschau

Dat Schattenspeel

De Fährkroog

Asmus op Afweeg

De Vegantschoster

Cilly Cors

1929

Stücke
Niederdeutscher Abend mit

Uns Moderspraak

Fred’n in Huus

Leege Lüüd

Unner een Dack

Smugglers

De Straaf

Hein Butendörp sien Bestmann

Gack, de Mann de keen Tiet hett

Kramer Kray

De Vergantschoster

1930

Stücke
De rode Ünnerrock

Nordwest

Verstekenspeelen

Wrack
Peter Pink

Sien veerte Froo

Swienskomödie

1931

Stücke
Kramer Kray

Uns Modersprook

De Fährkroog

De erste Gast

Sodom un Gomorrha

Gastwirt Goebel

Mudder Mews

Desertörs

Snieder Nörig

1932

Stücke
Revolutschon gegen die Wiewer

Slagsiet

Smuggler

Dat Lock in’n Tuun

Op de Freete

Sludertanten

Peter Pink

1933

Bühnenleiter Wilhelm Nicolaysen

Stücke
De Döör no buten

Sien veerte Froo

Hein Butendörp sien Bestmann

Hexenkomödie

Wenn de Hohn kreiht

Sodom un Gomorrha

1934

Stücke
Pott will heiroden

De Vergantschoster

Niederdeutscher Abend mit

Cilly Cors

Packesel

Dat Schattenspeel

Stratenmusik

Voß ut’n Lock

De Verschriewung

Bratherings

Wenn de Hohn kreiht

Blot’s een Veddelstünn

1935

Stücke
Desertörs

De Deerns ut’n Dörpkroog

De Etappenhaas

Hexenkomödie

De Leewkarkener Kunstweek

Bahnmeester Dood

De Vergantschoster

1936

Stücke
De Zwickmöhl

De Etappenhaas

Leben in de Bood

Besök ut de Stadt

Dat lewe Geld

De Leewkarkener Kunstweek
1937

Stücke
Bratherings

De Döör no buten

De Fährkroog

Hochtied in de Pickbalje

De swatte Hohn

Morgen geiht los

Packesel

1938

Bühnenleiter Dr. Wilhelm Stahmer

Stücke
Kunzert in Dippelshagen

Kramer Kray

De Swienskomödie

Füer

Georg Meter 700 Jahre Dorum

Schorsch Appelboom sien

Stammboom

Dubensack un Botterzip

1939

Stücke
Een gefährlichen Gast

För de Katt

De Kuckucksroop

Georg Meter

Dat Sympathiemiddel

De Straaf

De rode Ünnerrock

De Börgermeisterstohl

1940

Stücke
Kramer Kray

Morgen geiht los

Een gefährlichen Gast

Revolutschon gegen die Wiewer

De Etappenhaas

Grote Kinner

1941

Stücke
Specktakel in Kleihörn

Goldbutt

Ulenspeegel

1942

Stücke
Wrack

De Kuckucksroop

1943

Stücke
Wrack

Ulenspeegel

Voß ut’n Lock

Dat Sparkassenbook

Knoop op’n Büdel

Loschi to vermeden

1944

Stücke
Revolutschon gegen die Wiewer

De Etappenhaas

De Verschriewung

1945 Spielpause

1946

Stücke
Familienanschluß

Kunzert in Dippelshagen

De rode Ünnerrock

De Fährkroog

De Swienskomödie

1947

Bühnenleiter Walter Hinnersen

Stücke
Twee Kisten Rum

Specktakel in Kleihörn

Up Düwels Schuwkoor

Kramer Kray

De Voßkamper

Hein Butendörp sien Bestmann

1948

Stücke
Hein Butendörp sien Bestmann

De Wieberhoff

Unner een Dack

De Hochtiedsbitter

Peper un Solt

Dat ole Sofa Meta Grube

Goldbutt Hans Keil

Twee Kisten Rum

Up Düwels Schuwkoor

1949

Stücke
De Deerns ut’n Dörpkroog

De Voßkamper

De Verschriewung

Stratenmusik

Dat verdreihte Book

För de Katt

Nasommer

Bahnmeester Dood

De Zwickmöhl

1950

Stücke
Dieken oder Wieken

Junge Froo in’t Huus

Wenn de Hohn kreiht

Dat Verlegenheitskind

Blinne Koh

Acht Doog vör de Hochtied

Lüchtfüer

Grootreinemoken

För de Katt

De Iesenbohn op Fehmarn

1951

Spielstätte Gorch-Fock-Schule

Stücke De Hochtied in Pickbalje

Rund um Kap Horn

Speel üm’t Hart

Bahnmeester Dood

De Deerns ut’n Dörpkroog Freilichtbühne Brockeswalde

De lateinische Bur

Nasomer

Stratenmusik

1952

Stücke
Gewalt geiht vör Recht

Ose von Sylt

Gastwirt Göbel

De dree Blindgängers

De Möhl

Gorch-Fock-Abend mit

Cilly Cors

Swatte Mehlbüdel

De Deerns ut’n Dörpkroog auf Neuwerk

Revolutschon gegen de Wiewer

1953

Stücke
Junge Froo in’t Huus

De Etappenhaas

De vergnögte Tankstell

De Nacht in’t Driewhuus

Dat Doktorbook

De ole Fischfroo

1954

Mitglied im Niederdeutschen Bühnenbund Niedersachsen und Bremen e.V.

Stücke
In’n Mahlgang
De Vergantschoster

Petrus gifft Urlaub

Ose von Sylt 30 Jahre Döser Speeldeel
Lentje Marten fangt ehr Leben an

Familie Pingel

Fockenstedt

1955

Stücke
Mannslüüd sünd Dickköpp

De Hochtiedshannel

Dat Horoskop

De Wieberhoff

1956

Stücke
Freesproken

August-Hinrichs-Abend mit

Alltomal Sünner

Diederk schall freen

Sprotten ut Motttenburg
Dat Höhrrohr

1957

Stücke
Keen Utkomen mit dat Inkomen

De Fall Hansen

Viola

Twee Kisten Rum

1958

Stücke

De Schelm von Möhlbrook

Wenn Du Geld hest

De diamantenen Brosch

Dat Lock in de Gerechtigkeit

Jeppe in’t Paradies

1959

Stücke

Spöök in’t Slott

Minsch sien mutt de Minsch

De Kleupracker

Driewsand

1960

Stücke

Pott will heiroden

För de Katt

Cowboys, Quiddjes un Matrosen

Dat Speel um een Koh, een Schoop un söß brodte Eier

1961

Stücke

Sluderkroom in’t Treppenhuus

Kramer Kray

Ferdinand verpumpt sien Froo

De Fährkroog

1962

Stücke

Dat Whiskyschipp

De Kriegskamerad

Onkel Bräsig un de Strategie

Jan de Wunnerbore

1963

Bühnenleiter Horst Beckmann

Stücke

Dat Spöökhuus

To’n swatten Albatros

Vulle Pangschon mit Familienanschluß

Kleevemann speelt Levemann

Lüchtfüer

1964

Stücke

Dat Sympathiemiddel

Dat Testament

Meister Anecker ,40 Jahre Döser Speeldeel

Wehr di, Joost

1965

Bühnenleiter Otto Prieß

Stücke
Mien Mann de fohrt to See

De verflixte Strump

Havaree Gastspiel Bühnenbund

Dat Heiratslotto

De hellsche Seefohrer

1966

Stücke

Rund um Kap Horn

Jonny de Drütte

Trine hett Rosien’n in Kopp

Loot’s an Bord

1967

Stücke

Herr Staatsanwalt geiht Angeln

De Schelm von Möhlbrook

Dat Höhrrohr

Jantje Geerdts

1968

Stücke

Wer hett, de hett

De lüttje Wippsteert

Der Matrose Pepermann, im Kurpark

Twee Stünnen Spooß mit

Dat snoksche Testament

Schipp op Strand

Tippelbröder

1969

Stücke

De Reis no Helgoland

Dat Eckgrundstück

Utkniepen helpt nich Gastspiel NDB Brake

Käpt’n Popkorns Hafenbar

In Hamborg op St. Pauli

Bahnmeester Dood

1970

Stücke

Dat Veilchen von St. Pauli

Dat Doktorbook

Hunnertdusend Piepen

Un boven wohnen Engel

Blots een Veddelstün Gastspiel NDB Brake

Dat Geld liggt op de Bank Gastspiel NDB Brake

Film Wir fahren mit der U-Bahn nach St. Pauli

1971

Stücke

Frikadellen

Postlagernd Liebe

Betriebsfest in Poppenbüttel

Swattbunte Farken

1972

Stücke

Överraschung an’n Obend

Petrus gifft Urlaub

Strandräubers

Radikalkur

Du

1973

Stücke

Revolutschon gegen die Wiewer

Een Milljonär in’t Huus

De Börgermeisterstohl

Du (Gastspiele)

Runzi un der Zauberring Gastspiel NDB Brake

1974

Stücke

De Keunigin von Honolulu

Op jeden Pott paßt ok’n Deckel

Loop nich vörbi Gastspiel Bühnenbund

Du Willi Doll

Nachtbesöök

1975

Stücke

Twee Kisten Rum

De Hexenhoff

Mien Mann de fohrt to See

De hillige Grootmudder

1976

Stücke

Geisterstünn bi Bullenkamps

Twee Engels

Dicke Luft in Rönnekamp

Mine Tante, Dine Tante

Johanninacht

1977

Auszeichnung Willy-Beutz-Preis „Johanninacht“

Stücke

Sommerfest in’n Schrebergorn

Müggensack sien Venus

Viola

Kinner – Kinner

1978

Stücke

Fofftein

Frollein Charlotte

Sluderkroom in’t Treppenhuus

De rode Ünnerrock

De Fall Hansen Gemeinschaftsinszenierung Bühnenbund

Wenn de Hohn kreiht Gastspiel Brake

1979

Stücke

April – April

Thea Witt maakt nich mit

Piepen för de Peer

Land in Sicht

1980

Stücke

Kiek mol wedder in

Dat warme Nest Gemeinschaftsinszenierung Bühnenbund

Witte Wyandotten

Een Mann mit Charakter

De Fährkroog

1981

Auszeichnung Willy-Beutz-Preis „De Fährkroog“

Stücke

Fischerstroot 15

Dat Horoskop

Wat is mit Lisa

1982

Stücke

De möbelierte

Dat Inserat

De Püjatz Gemeinschaftsinszenierung Bühnenbund

Wenn man Meyer heet

1983

Stücke

Minsch sien mutt de Minsch

Twee unschüllige Engel

Jümmer rin, wenn’t keen Snieder is

1984

Stücke

Rund um Kap Horn

De kloke Anna Gemeinschaftsinszenierung Bühnenbund

För de Katt

Roland schall flegen
1985

Stücke

De Kleupracker

Snieder Nörig

Keen Utkomen mit’n Inkomen

1986

Stücke

In Luv un Lee die Liebe

En Mann för Claudia

Froonslüüd sünd ok Minschen

1987

Stücke

Blickschoden

Dwarslöpers Gemeinschaftsinszenierung Bühnenbund

Mit Geföhl un Wellenslag

Fotomodell frei

1988

Stücke

De Prinzgemahl

Opa paß op! (Dat Höhrrohr)

Söhn gegen Vadder

1989

Bühnenleiter Heinz-Peter Wurst

Stücke

Poppe stiggt ut

Klocken von güntsiet

De dree Blindgängers

Sketche in Ihlienworth

1990

Stücke

Gold in de Kehl

Sympathiemiddel

De verflixte Strump Gemeinschaftsinszenierung Bühnenbund

Cuxhobener Blinkfüer

Voß ut’n Lock

1991

Stücke

Wiewerregiment

Swatte Vogels

Plünnenball

1992

Stücke

Mudder kriggt Zwangsurlaub

Pott will heiroden

Kattenspöök

1993

Stücke

To’n Düwel mit den Sex

Schattentieden

Rommé to Drütt

1994

Stücke

De politische Buck

Döör an Döör

Amaretto

1995

Stücke

Mit EM op du un du

Een Fro mut in’t Huus

Lünkenlarm

1996

Stücke

Mien Mann de fohrt to See

Blinne Koh

Füür in Ostermoor

Hallighexen

1997

Stücke

Een Matjes singt nich mehr

Watt mutt, dat mutt

Hallighexen

Willi de Fruchtbore

1998

Gründung Speeldeel-Kids

Stücke

Rosemaries Vergnögungsstüer

Oma ward verköfft

Pension Sünnschien

… un boven wohnen Engel

1999

Stücke

… un boven wohnen Engel

Jagdball

Opa dröömt von Acapulco

2000

Bühnenleiter Volker Kästner

Stücke

Sommerfest in’n Schrebergorn

Een Froo för den Klabautermann

Eene Deern von de Stroot

2001

Stücke

Junkie

De Wiewerhoff

Een toveel in’t Huus

2002

Stücke

Hinnerk mookt mobil

Anna, dat Goldstück

Dreemol dree mookt söben

2003

Stücke

De 75. Geburtstag

Sanssouci

Noog is nich noog

2004

Stücke

Fritz Koptein un siene Süsters

Een gode Partie

Nie wedder Mallorca

2005

Stücke

Dackschoden

Strandräubers

De ewige Spitzboov

De Schelm vun Möölbrook

Steiht alles in de Korten

2006

Stücke

De Winkelafkaat

Bahnmeester Dood

Dicke Luft in Rönnekamp Hans Mahler 32 6339

Kinners, wi mööt sporn

2007

Stücke

Dor weer doch noch wat

Rum ut Jamaika

Ehrlich is an sworsten

2008

Stücke

Dat Glück kümmt mit de Post

De Queen vun Quekenbüttel

Champagner to’n Fröhstück

2009

Auszeichnung Willy-Beutz-Preis „De Speeldoos“

Stücke

De Witwenclub

Unwedder över Olenbrook

De Speeldoos

2010

Stücke

Keen toletzt lacht…

Twee Kisten Rum

So een Tyrann

2011

Stücke

Keen Geld för Döösbaddels

Veer Hannen för een Jidder

De allerletzte Tango

2012

Stücke

Minsch arger di nich

Besöök ut Büsum

Witte Wyandotten

2013

Spielstätte Stadttheater Cuxhaven

Stücke

De Cousinendag

Froo Pieper leevt gefährlich

Lotte speelt Lotto

2014

Stücke

Alln’s Goethe oder wat?

De dree Blindgängers

Rache för Paula

2015

Stücke

As Phönix ut de Asch

Een kommodigen Avend

Keen Utkomen mit’n Inkomen

2016

Stücke

Düstere Wulken

De schönste Mann vun de Reeperbahn

Eenmol Neewark noch sehn

2017

Stücke

Mudder Mews

Hopphei op’n Heidhoff

Kamer free

2018

Premiere Weltliteratur op Platt

Premiere 1. Niederdeutsches Theaterfestival

Auszeichnung Willy-Beutz-Preis „Düstere Wulken“

Stücke

Dree Damen in’t Harvst

Lögen hebbt söss Been

Een Hart ut Schokolaad oder Heinrich sien sötes Leven

2019

Stücke

Von’n Fischer un sien Fro

Roodlücht för een ollen Schinken

2020 Spielabsage/Pause/Corona

Premiere Kino mit der Döser Speeldeel „Boot un Dood“

Stücke

Dree Herrn

2021

Bühnenleiterin Marlies Lampe

Stücke

De verkehrte Kuffer

Käthe haalt de Koh vun’t Ies

2022

Stücke

Dat Moordkumplott

In’n Heven is keen stuuv free

2023

Stücke

Ladykillers – De Halunkenmusik

Lustgarantie

Single, 66, söcht…

2024

Stücke

Wo de Leev henfallt

Lögen, Sex un Sahnestücken



Begonnen von Gertrud Prieß, weitergeführt von Otto Prieß, vervollständigt von Heinz-Peter Wurst und Inge Schrubka. Ab 2001 bearbeitet von Ingrid Ortmann, zusammengefasst im Dezember 2023 v. Maike Bruns